Senioři bývali kdysi v roli výměnkářů, kteří hlídali vnoučata, seděli doma a pomohli s domácími pracemi. Dnes 60% lidí v seniorském věku žije aktivní život, mnoho z nich pracuje.Takový život vyžaduje určitá pravidla, která jim vstup do takové pozice umožní.
Vlastnosti aktivního seniora
-umět se učit novým věcem
-mít o novinky zájem
-snažit se vyrovnat ostatní generaci v ovládání internetu a ostatních technologií
-sledování možností vzdělávat se
– dostatečné sebevědomí k tomu, aby senior předvedl, že to zvládne
Statistiky potvrzují, že lidé ve věku 55-65 let mají z 87 % připojení na internet a aktivně na něm pracují. Sledují nejen novinky, zajímavosti, ale často i přes internet pracují z domova, což lidem tohoto věku vyhovuje.
E mailové možnosti a chaty jsou pro seniory také velmi vítaná možnost. Mohou komunikovat se svými přáteli a rodinou tak, jak jim vyhovuje, mnohým seniorům to vyřeší pocit osamocení. Pomáhá to zejména méně pohyblivým lidem, kteří z důvodu nemoci nemohou ven tak často. Rodina zas má jistotu, že jejich blízký je v pořádku, i když za ním ten den nemohli jít fyzicky, večerní popovídání o uplynulém dni je také příjemné a milé. Aktivita seniorů na sociálních sítích je častá a velmi si jí pochvalují. Většina pak ovládá své účty přes internetové bankovnictví. Mnoho seniorů přes internet telefonuje.
A tak dnes je běžné, že si mailuje vnučka s babičkou, posílají si zprávy přes SMS nebo se setkávají na skype. Pravdou je, že osobní setkání však nenahradí ani seberychlejší internet. Staří spoluobčané, ač je pro ně internet velmi přínosný a oni ho vítají, přesto se na osobní setkání vždy těší a dlouho dopředu se na takovou návštěvu připravují.
Takže i když máte moderní babičku nebo dědečka, kteří vládnou moderními technologiemi, nezapomínejte na jejich osobní pohlazení nebo stisk ruky. I oni, moderní senioři, to potřebují stejně, jako všechny předchozí generace.