Je to lenost nebo spíše dostatek konformity? To si musí položit každý, kdo se chystá jít do nějakého riskantního obchodu. Nejde tady o to, že by se snad člověk nedokázal tak nějak vzchopit, pokud mu hoří u zadku, ale pokud nemá žádný pořádný kopanec, tak to s ním ani nehne. Horší je to, že spousta lidí by mohla svými nápady změnit svět k lepšímu, oni se toho ale bojí.
Kritika Elona Muska
Jedním z vizionářů je bezpochyby Elon Musk, byť se za jeho plánem na záchranu planety skrývá velmi pěkně udělaný marketingový plán a neocenitelný nápad, který, pokud klapne, bude mít miliardové zisky. Když se zaposloucháte do hlasů opozice, neslyšíte nic jiného než nemožné, neskutečné, nereálné, nechtěné, lživé. Například nový objev společnosti SpaceX, který dokázal, že ty nejdražší součásti vesmírné rakety se dají znova použít, vzbudil tolik nadějí pro rychlejší vývoj vesmírného cestování, jako sklidil kritiky od odpůrců a konspiračních teoretiků.
Samozřejmě, dáváme příklad v tak velkém gigantu, ale žádný skutečně bohatý z nebe nespadl. Tito muži, kteří stojí za tím, jak se svět mění, začínali někde doma v garáži nebo na stejné pozici jako vy. Bill Gates začínal s vypůjčenou tisícovkou od matky a všichni se mu smáli. Dnes má impérium, které pohltilo celou planetu.
A příběhy takovýchto velikánů vidíme spoustu, chudí kluci, kteří měli velké sny. Ne všichni se můžeme stát nadmíru bohatými, to je jasné, ale zůstat při zemi jenom proto, že si někdo ukazuje prstem? To si pak člověk ani to bohatství nezaslouží, pokud nestrpí jeden ten pokrčený prst.
Cílem je pustit se i do nejšílenějšího nápadu
Je to risk, to ano. Ale pokud to nikdy nevyzkoušíte, nemůžete nikdy vědět, jestli právě vy nejste příští nejbohatší Čech. Nejdřív si na to ale raději našetřete a spojte se třeba i s ostatními stejně smýšlejícími. Protože utáhnout podnik bez zkušeností jen tak s půjčkou od banky, to chce pořádné nervy.