Exotické ovoce je vždy pro našince lákavější, než například čerstvé jablko či hruška, mnozí z nás v obchodech vyhledávají ovocné druhy, co ještě neznají a dosud neochutnali, a mezi nimi se na pultech obchodů se zdravou výživou již pravidelně objevuje drobný sušený plod, svým vzhledem, tvarem i barvou připomínající rozinky.
Goji, neboli Kustovnice cizí, se k nám dováží v podobě sušených plodů, je to z ryze praktického hlediska: Čerstvé ovoce by totiž v původním stavu nezvládlo transport na delší vzdálenosti a dlouhodobé, několikadenní skladování. Nejsou to zkrátka jablka, co vydrží v přepravkách spoustu dnů.
Chuťově se dají stěží popsat, někomu připomínají brusinky kombinované s višněmi, jinému sladké šípky. V každém případě jde o chutný druh sušeného ovoce, který může vyzdobit sváteční i všední stůl. Skvěle se hodí k jiným druhům sušeného ovoce, např. k meruňkám, ananasu, švestkám a kokosovým či banánovým plátkům.
Goji bychom mohli jíst samotné, zdobit jím sladké dezerty a výborně vyniknou s některými oříšky, především s lískovými a kešu. V dezertech chutnají s čokoládovou polevou, jíž dodávají zvláštní ovocnou příchuť.
Minerální prvky – poměrně vysoké procento obsahu tvoří minerály, zejména železo, měď, chrom a zinek. Ze stopových prvků jsou nejvýznamnější kobalt a selen. Obsahu minerálů je v ovoci srovnatelný např. s brusinkami či s třešněmi.
Antioxidanty – k těm nejvýznamnějším patří zeaxantin, který řadíme mezi karotenoidy, tvořící v těle vitamín A. Dále je v nich zastoupen vitamín C a vitamíny skupiny B a vitamín E.
Aminokyseliny a složité sacharidy – aminokyselin je v Goji 1 kg celkem 18, z těch významných můžeme jmenovat např. Tryptofan. Sacharidy přispívají k eliminaci kyslíkových radikálů, které jsou zdraví mnohem prospěšnější, než rafinovaný řepný cukr. Proto se sušené ovoce doporučuje jako náhrada tohoto sladidla v ovocných kaších či ve směsích s oříšky.