Narodil se v roce 1998 v malém městě ve středu Pensylvánie. Dětství prožil ve společnosti, kde nejdominantnější postavení zaujímá bílý heterosexuální cisgender (=sexuální identita odpovídající pohlaví) muž. On byl pravým opakem. Jako představitel mnoha menšin se rozhodl v roce 2017 založit YouTube kanál, kde veřejnost seznamuje se svým příběhem.
Svázán vlastním tělem
V 6 letech začal, tenkrát ještě jako dívka, ztrácet sluch, načež ve 13 letech kompletně ohluchl. Naučil se znakové řeči a odezírání ze rtů. V následujících třech letech mu byly na obě uši umístěny kochleární implantáty, díky kterým je znovu schopen vnímat zvukové podněty. Zatímco zápasil se ztrátou sluchu, vedl další, svůj vlastní vnitřní, boj. Uvězněn v těle dívky trpěl genderovou dysforií. Po dovršení 18 let, zároveň se založení YouTubového kanálu, oficiálně zahájil přeměnu z ženy na muže. Začal si aplikovat testosteron a podstoupil operaci odstranění prsou.
„Být jiný je v pořádku” hlásá umělec
Existuje jen málo kompetentnějších lidí pro hlásání odlišnosti, než je právě Chella Man. Byla to právě jeho hluchota v kombinaci s transsexualitou, ale také odlišná barva pleti a vyznání, co mladíka naučilo, že jinakost je nejenom tolerovatelná, ale naprosto přirozená, a že právě v individualitě každého spočívá krása. Své poselství předává dál skrze sociální sítě. Na Instagramu, kde ho sleduje téměř 350 tisíc uživatelů, v popisku pyšně informuje „HLUCHÝ. TRANS. GENDERQUEER.”
Pojmem genderqueer je míněn člověk pohlavím nebinární, tedy takový, který nelze specifikovat výhradně jako muže nebo ženu. Tím se dnes Chella cítí být. Ztratil potřebu sám sebe někam zařadit jenom proto, aby se dokázal pojmenovat. Nosí obleky, ale nestydí se obléci šaty. Ruku v ruce s přítelkyní, která po jeho boku stála během celé proměny, inspiruje mladé lidi k vnímání vlastní existence jako naprosto unikátní, bez potřeby škatulkování a potlačování své jedinečnosti, jako by to byla porucha.
Svět potřebuje hluchého superhrdinu
Kromě YouTubera, influencera, modela a umělce může nyní hovořit i o herci. V 2. sérii (2019) amerického akčního seriálu Titans ztvárnil Chella postavu Jericha, superhrdiny komunikujícího znakovou řečí. Právě tak se z „trochu jiné” malé holky, která snila o tom, že bude superhrdinou, hrdina opravdu stal. Ne však jenom na televizních obrazovkách, ale také v očích mnoha těch, kterým skutečný příběh herce stojícího za Jerichem ukázal, že na světě je místo pro každého, ať už je jakýkoli.